Sníte o rodičovství po čtyřicítce? Věk je jenom číslo! | Clayo Clinic
Menu
Blog
Právě čtete: Sníte o rodičovství po čtyřicítce? Věk je jenom číslo!
Sdílejte článek:

Sníte o rodičovství po čtyřicítce? Věk je jenom číslo!

Současné společenské normy často naznačují, že rodičovství je určené především těm, kteří ještě pověstnou čtyřicítku nepřekročili. Skutečnost je ale taková, že mnoho párů usiluje o malý zázrak i v pozdějším věku. Roli hraje jednak delší doba studií, potřeba budovat kariéru nebo snaha plně zabezpečit budoucí rodinu. Stát se tátou nebo mámou až po čtyřiceti letech je nejen reálné, ale může to být také naplňující a obohacující zkušenost, která nabídne jedinečné životní perspektivy. 

15. 12. 2023
  |  
minut čtení
  |  
Sdílejte článek:

Můžu odložit rodičovství na později?

Social freezing je metoda, díky které se pomocí zmražení uchovávají nejplodnější pohlavní buňky jednoho či obou partnerů. Vajíčka či spermie je vhodné odebrat a zamrazit mezi 25-35 rokem života, protože jejich kvalita a množství se s rostoucím věkem přirozeně snižují. Tato technika nabízí partnerům nejen větší kontrolu nad plánováním rodičovství, ale také zajišťuje větší šanci na úspěch při budoucí možné léčbě neplodnosti.

Kolik mě to bude stát?

Páry, které se rozhodnou mít dítě po čtyřicítce mají díky umělému oplodnění větší šance, že se jejich sny o rodičovství naplní. Asistovanou reprodukci je možné podstoupit i v pozdějším věku a to dokonce i s použitím vlastních vajíček. V čem je ale háček?

Po čtyřicítce vám už pojišťovna na léčbu neplodnosti nepřispěje ani korunu. Je tedy více než vhodné se na rodičovství po čtyřiceti připravit jak po psychické stránce, tak i po té finanční. Pro léčbu neplodnosti v pozdějším věku je také klíčové neodkládat její začátek. Legislativa ČR totiž dovoluje párům podstoupit asistovanou reprodukci jen do 49 let. Objednejte se tedy na konzultaci co nejdříve a zažijte vaše první mami i po čtyřicítce.

Jak zvýším svoje šance?

Ačkoli plodnost s věkem přirozeně klesá, pokroky v reprodukční medicíně naopak stále strmě rostou a stát se rodiči po čtyřicítce už není žádné sci-fi. Pravděpodobnost úspěšného početí můžete zvýšit následujícími tipy:

  1. Pohlídejte si věk při odběru vajíček. Věk, ve kterém jsou vajíčka odebrána, určuje jejich kvalitu a možnost úspěšné implantace. Je tedy více než vhodné podstoupit social freezing před 35 rokem věku.

  2. Starejte se o sebe a žijte zdravě. K celkové plodnosti může přispět udržování zdravého životního stylu s vyváženou stravou, pravidelným pohybem a dostatečným spánkem. Pokud jste kuřák nebo kuřačka, je nejlepší čas cigaretu odložit, totéž pak platí i o alkoholu a případných drogách.

  3. Vydejte se k lékaři a nechte se vyšetřit. Pro maximalizaci šancí na početí je nutné zkontrolovat všechny vaše možné zdravotní neduhy a zjistit, jak si na tom vaše zdraví aktuálně stojí.

Vyberte si tu správnou kliniku pro léčbu neplodnosti. Pokud se o miminko již nějakou dobu pokoušíte a stále se nezadařilo, je na čase navštívit reprodukční kliniku. Při výběru buďte nároční. Jen tým opravdových specialistů vám totiž doporučí způsob léčby, který je pro vaši situaci tím nejvhodnějším řešením.

Rozhodnutí stát se rodiči v pozdějším věku byste měli pečlivě zvážit. Cesta za miminkem už nemusí být nejsnazší, ale se správným přístupem a profesionálním vedením můžete i vy úspěšně uskutečnit své sny o rodičovství a zažít tak první krůčky i po čtyřicítce.

Další články

Clayo Clinic
Chcete vědět víc? Jsme tu pro Vás.

Chcete vědět víc? Jsme tu pro Vás.

Jak Vás budeme oslovovat
Clayo Clinic
Nepovinné
Clayo Clinic
Nepovinné
O jakou IVF léčbu máte zájem?
Nebo se nás můžete na cokoli zeptat:
Clayo Clinic
Veškerá komunikace je šifrovaná pomocí SSL a řídí se pravidly Ochrany osobních údajů (GDPR)
Odeslat formulář

Navštivte nás

Máme uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami v ČR

Certifikáty, partneři a auditoři