Jídelníček na podporu plodnosti: Co jíst, když se chci stát maminkou? | Clayo Clinic
Menu
Blog
Právě čtete: Jídelníček na podporu plodnosti: Co jíst, když se chci stát maminkou?
Sdílejte článek:

Jídelníček na podporu plodnosti: Co jíst, když se chci stát maminkou?

Snažíte se o miminko, ale malý zázrak stále nepřichází? Vyrazte mu naproti správně nastaveným jídelníčkem. Kromě vyšší šance na početí získáte také nový náboj energie, který během krásného, ale náročného rodičovského období, určitě využijete. Jak by tedy měl vypadat váš jídelníček, pokud se chcete stát maminkou?

13. 3. 2024
  |  
6 minut čtení
  |  
Sdílejte článek:

Začít den kvalitně

Zdravá a plodnost podporující snídaně nemusí být nudná. Jen je třeba naservírovat si kvalitní suroviny s nízkým obsahem jednoduchých cukrů. Co vám určitě přijde vhod jsou obiloviny a celozrnné potraviny. Jde o to, že potraviny s nízkým glykemickým indexem (tedy obiloviny a celozrnné potraviny) snižují produkci inzulinu. Nízká produkce tohoto hormonu pak zmírňuje výkyvy hladiny cukru ve vaší krvi a velmi pozitivně působí na vaše zdraví i plodnost.

Zkuste dnes tedy vyměnit pšeničný trvanlivý chléb ze supermarketu za celozrnný bochník od lokálního pekaře. Doplnit jej pak můžete o kvalitní plnotučné sýry, tofu, uzeného lososa s avokádem nebo třeba burákové máslo. Všechny tyto suroviny vás na vaší cestě za malým zázrakem zaručeně podrží.

Oběd do zelena

Pro podporu vaší plodnosti i budoucího těhotenství je obzvlášť důležitá kyselina listová (vitamín B9), která se podílí na dělení buněk, přenosu genetické informace a navíc snižuje riziko vývojových vad. Do svého jídelníčku ji můžete zařadit ve formě listové zeleniny, chřestu, květáku, banánů, avokáda, řepy či brokolice. Kyselina listová je ovšem velmi nestabilní (ničí se skladováním i zpracováním zeleniny), a tak je v aktivní formě methyl-folátu jedním z nejvyužívanějších těhotenských suplementů. Nepřekračujte však doporučené dávkování, nadbytek kyseliny listové může narušovat metabolismus zinku.

S otěhotnění vám pomůže také Koenzym Q10, který si vaše tělo dokáže vyprodukovat samo. Jeho zásoby se ukrývají v srdci, játrech, plicích a slinivce břišní, tedy v orgánech, které spotřebovávají největší množství energie. I přes to, že jej máte v těle dostatek, je moudré, jeho hladinu navýšit. Vzrostou totiž i vaše šance na početí, a to zejména podstupujete-li IVF léčbu. Pravidelné užívání Koenzymu Q10 zlepšuje kvalitu vajíček a zesiluje děložní výstelku, která je nutná pro zachycení embrya a jeho uhnízdění. Lékaři tuto látku často doporučují také ženám se syndromem polycystických vaječníků. A jak zařadit Koenzym Q10 do vašeho jídelníčku? Nejvíce jej obsahují sójové boby a hovězí játra. Najdeme ho ale i ve špenátu, avokádu, arašídech a petrželi. Pokud vás tyto suroviny nezaujaly, je možné Koenzym Q10 užívat také ve formě tablet či prášku z lékárny.

Večeře s nádechem oceánu

Vitamin D, známý jako sluneční vitamin, vám pomůže s ovulací, správným nastavení imunologie početí i uhnízdění embrya. U vašeho partnera pak může pozitivně ovlivnit kvalitu spermiogramu. Tento vitamín najdeme v tučných rybách (losos, makrela, sardinky), rybím tuku a vaječném žloutku. 

Ryby jsou také skvělým zdrojem jódu potřebného pro otěhotnění i správný tělesný, duševní a intelektuální vývoj plodu. Jód se uplatní zejména v raných fázích těhotenství, a je tedy moudré vytvořit si jeho zásoby předem. Nápomocná při tom může být i konzumace mořských řas a jodidované soli. V České republice se již od roku 1920 sůl povinně jodiduje. Kuchyňská sůl je tedy poměrně spolehlivým zdrojem tohoto životodárného prvku, v jednom jejím kilogramu je obsaženo jódu zhruba 20-34 mg.

Sladká tečka klidu

Nic nepodpoří vaši plodnost lépe než hormonální rovnováha, jejíž největším zabijákem je stres. Každodenní shon se tedy snažte vyvažovat kvalitním odpočinkem. Vyrazte každý den na krátkou procházku a zkuste navštívit lekci hormonální jógy. Nestresujte se ani tím, že na 100 % nedodržujete ideální jídelníček na podporu plodnosti. Ať už máte na talíři salát, nebo dort, zaměřte se na vědomé jezení, které aktivuje klidový režim a podporuje vstřebávání živin.

Další články

Clayo Clinic
Chcete vědět víc? Jsme tu pro Vás.

Chcete vědět víc? Jsme tu pro Vás.

Jak Vás budeme oslovovat
Clayo Clinic
Nepovinné
Clayo Clinic
Nepovinné
O jakou IVF léčbu máte zájem?
Nebo se nás můžete na cokoli zeptat:
Clayo Clinic
Veškerá komunikace je šifrovaná pomocí SSL a řídí se pravidly Ochrany osobních údajů (GDPR)
Odeslat formulář

Navštivte nás

Máme uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami v ČR

Certifikáty, partneři a auditoři