Spermiogram: Co ukáže a proč se ze špatných výsledků není potřeba hroutit? | Clayo Clinic
EN
Menu
Blog
Now you read: Spermiogram: Co ukáže a proč se ze špatných výsledků není potřeba hroutit?
Share the article:

Spermiogram: Co ukáže a proč se ze špatných výsledků není potřeba hroutit?

Už nějakou dobu se s partnerkou pokoušíte založit rodinu a vytoužené dvě čárky na těhotenském testu stále nikde? Možná je na čase podstoupit vyšetření spermiogramem, které ukáže přibližný počet a kvalitu vašich spermií. Spermiogram vám pomůže zjistit, jaké jsou vaše šance na početí a poodhalí, jaké kroky vás na cestě za malým zázrakem čekají. Pojďte společně s námi toto téma prozkoumat a zjistit, co všechno vám vyšetření spermiogramem může prozradit. 

22. 11. 2023
  |  
5 minutes of reading
  |  
Share the article:

Šance na početí

V první řadě se díky spermiogramu dozvíte, jaké jsou vaše aktuální šance na spontánní početí vlastního potomka. Vyšetření vám pomůže zjistit, zda je v ejakulátu obsažené dostatečné množství pohyblivých životaschopných spermií, takzvaných normozoospermií, které jsou základním předpokladem pro úspěšné založení rodiny přirozeným způsobem. Pokud jste ve svém spermiogramu našel diagnózu normozoospermie, nemusíte již na nic čekat a můžete se směle začít o miminko pokoušet. Pokud je výsledek vašeho spermiogramu v pořádku, ale i přes to se vám počít nedaří, kontaktujte vašeho ošetřujícího lékaře a domluvte se s ním na dalším postupu.

Ukazatel zdravého životního stylu

Na kvalitu vašich spermií působí mnoho faktorů a většinu z nich nedokážete nijak ovlivnit. Nejvýznamnějším faktorem, na kterém ale zapracovat můžete, je vaše životospráva. Ideální prevencí pro zachování dobrého spermiogramu je dodržování zásad tzv. zdravého životního stylu. Dopřejte si více pohybu, méně stresu a pestrou stravu obohacenou o Omega-3 mastné kyseliny, které mají na kvalitu spermií velice pozitivní dopad. Odborníci také doporučují omezit kouření a konzumaci alkoholu či jiných omamných látek.

Mějte také na paměti, že spermie pro svůj vývoj potřebují o několik stupňů méně, než jaká je teplota lidského těla. Zahřívání varlat v úzkých džínách s počítačem na klíně či na vyhřívaném sedadle automobilu kvalitě vašich spermií tedy rozhodně neprospívá. 

Možná neplodnost

Abnormální výsledky spermiogramu mohou naznačovat neplodnost. Nemusíte se ale hned bát nejhoršího, diagnóza rozhodně není jednoznačná a výsledky spermiogramu můžou být špatné pouze přechodně. Způsobit je může například  cukrovka, hormonální nerovnováha nebo infekce. V případě abnormálních výsledků vám váš ošetřující lékař doporučí další vyšetření, která pomohou určit přesnou příčinu toho, proč není výsledek spermiogramu takový, jaký by měl být, a nastavit případnou léčbu. 

Výzkumy ukazují, že kvalita spermií napříč populací obecně klesá a mužský faktor se v současné době podílí na neplodnosti párů přibližně v polovině případů. Je tedy vhodné si nechat vyšetřit spermie preventivně již v mladším věku, a to alespoň dvakrát po sobě s odstupem několika měsíců. V případě zhoršující se kvality spermií je pak možné podstoupit social freezing, tedy zmražení spermií pro budoucí použití. Social freezing vaše pohlavní buňky uchová pro případné odložené rodičovství a početí vlastního potomka v pozdějším věku.

Other articles

Clayo Clinic
Want to know more?We are here for you.

Want to know more?We are here for you.

How should we address you
Clayo Clinic
Optional
Clayo Clinic
Optional
What type of IVF treatment are you interested in?
Or you can ask us anything:
Clayo Clinic
All communication is encrypted using SSL and governed by the rules of personal data protection (GDPR)
Submit form

Visit us

We have contracts with health insurance companies in the Czech Republic

Certificates, partners, and auditors